Sve teže do stana

Bez autora
May 21 2013

Od početka godine odobreno je oko 800 subvencionisanih stambenih kredita, a od novca koji je država namenila za pomoć građanima pri kupovini prvog stana preostalo je čak 1,2 milijarde dinara. U istom periodu lane, kada su ukupne subvencije takođe bile 1,7 milijardi dinara, već početkom juna bankari su brojali poslednje zahteve za ovim kreditima. Iz opredeljene sume od 1,7 milijardi dinara za subvencionisane kredite građanima za 2013. godinu, moguće je odobriti oko 2.900 subvencionisanih zajmova. U ovom trenutku, preostali iznos sredstava za tu namenu iznosi 1,2 milijarde dinara, što je dovoljno za oko 2.100 novih kredita. Smatramo da je izdvojena suma za ovu godinu dovoljna da svi zainteresovani reše svoje stambeno pitanje uz korišćenje subvencionisanih kredita. Već je očigledno da se subvencije neće skoro istrošiti.

Sve teže do stanaOd početka godine odobreno je oko 800 subvencionisanih stambenih kredita, a od novca koji je država namenila za pomoć građanima pri kupovini prvog stana preostalo je čak 1,2 milijarde dinara.

U istom periodu lane, kada su ukupne subvencije takođe bile 1,7 milijardi dinara, već početkom juna bankari su brojali poslednje zahteve za ovim kreditima.

- Iz opredeljene sume od 1,7 milijardi dinara za subvencionisane kredite građanima za 2013. godinu, moguće je odobriti oko 2.900 subvencionisanih zajmova - rečeno je "Novostima" u Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita.

- U ovom trenutku, preostali iznos sredstava za tu namenu iznosi 1,2 milijarde dinara, što je dovoljno za oko 2.100 novih kredita. Smatramo da je izdvojena suma za ovu godinu dovoljna da svi zainteresovani reše svoje stambeno pitanje uz korišćenje subvencionisanih kredita.

Već je očigledno da se subvencije neće skoro istrošiti. Ako se do kraja godine nastavi ovim tempom odobravanja stambenih zajmova, sa oko 800 odobrenih za nepunih pet meseci, moglo bi prvi put da se desi da nam "pretekne" subvencija.

- Razlog što je toliko sredstava ostalo još neiskorišćeno vidimo pre svega u strahu građana da ulaze u kreditne obaveze - kaže za "Novosti" Milan Simonović iz agencije "Menadžer".

- Takođe, prošle godine su bili povoljniji uslovi kreditiranja, pa je i to jedan od razloga što su krediti planuli u kratkom periodu. Međutim, ono što je definitivno problem jeste nedovoljan broj stanova koji zadovoljavaju kriterijume propisane Uredbom. U Beogradu još i mogu da se nađu stanovi u završnoj fazi ili u početnoj, ako je reč o projektnom finansiranju. Međutim, u unutrašnjosti je to jako teško. Praktično, novogradnja i taj stepen završenosti iz ovog programa subvencionisanih stambenih kredita isključuje bar dve trećine zainteresovanih građana. Jer, novi stanovi su skupi, a polovni mogu da se nađu po ceni koja nikada nije bila niža.

I podaci kojima raspolažu bankari idu u prilog teoriji agenata za prodaju nepokretnosti.

- Subvencionisane stambene zajmove uglavnom odobravamo za područje Beograda, Novog Sada i Niša - kažu bankari.

- Interesovanje za ovom vrstom kredita ne jenjava, ali ima malo nekretnina koje mogu da se, pod ovim uslovima, kupe van velikih gradova.

Učešće nije krivo

- Dosadašnja iskustva pokazuju da su korisnici kredita uglavnom skloni da učestvuju sa što većom sumom sopstvenih sredstava koja im u znatnoj meri kasnije smanjuje mesečnu ratu - objašnjavaju u Nacionalnoj korporaciji.

- Prosečno učešće 2012. godine je iznosilo 17 odsto, tako da ne očekujemo da će povećanje obaveznog učešća na 10 odsto znatno uticati na ovogodišnje interesovanje građana za subvencionisanim kreditima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik